Převádění strategie do praxe

Smlouva s ďáblem nebo akční plán?

Jednou jsem četla v knize od prof. Milana Zeleného, že „informace“ je“akce“. Na první pohled se asi zamyslíte a řeknete si, že to nedává smysl. Ale opak je pravdou. Mockrát jsem si u svých zákazníků všimla toho, že když probíhá porada či pracovní setkání, pořád se mluví a mluví a za týden se zase mluví a mluví. A tak to pokračuje a nikam to nevede. Pokud by se jednalo o informace a ne o bláboly, pak by tomu, co vaši lidé říkají předcházely nebo následovaly akce. Konkrétní aktivity, které mají nějaký důsledek, výsledek, zlepšení, změnu a o kterých má smysl hovořit.

Že by se vám to líbilo? Pak vám nezbývá, než naučit lidi převádět strategii do praxe. Naučit je změnit dělání na dodělání. Dokázat je vést od mluvení k informacím.

Já k tomu používám léta něco, čemu říkám pracovně Akční plán. Pokud si představujete nějaký složitý dokument o mnoha stranách, tak se velmi pletete. Od doby, kdy jsem pracovala v managementu jsem se naučila milovat Excel -pro jeho jednoduchost, přehlednost, efektivitu, rychlost.

Akční plán umožní vám i vašim lidem pochopit PROČ se něco má udělat, vymyslet JAK se to má udělat a nakonec vyvodit všechny aktivity, neboli CO se má udělat. Samozřejmě je nutné se zamyslet také nad zdroji, které jsou pro splnění úkolů a cílů nezbytné, ale často na ně zapomínáme.

To, že  součástí takové tabulky jsou vždy termíny a odpovědné osoby je jasné „jako facka“, protože jen tak se vám podaří posouvat věci vpřed a vyhnout se zbytečným diskuzím, kde často zaznívají ohrané pohádky jako „objektivní příčiny“. Není to nic jiného než způsob jak sebe i jiné dostat ze zóny pohodlí. A že to lze, o tom se můžete přesvědčit.

Ale pozor! Na to, jak to vypadá a zní jednoduše, je neuvěřitelné, kolik to dá lidem práce. Přestat hledat objektivní příčiny proč něco nejde nebo se ohánět slovy, kdo by co měl udělat v sousedním oddělení. Je třeba u takového nástroje mít trpělivost, naučit lidí přemýšlet správným směrem. Pochopit, proč nevidí věci, které vám připadají zcela jasné. Když se vám to podaří, získáte nejen silný nástroj pro plnění stanoveného, ale hlavně získáte nástroj pro převzetí vlastní odpovědnosti.

Dobře zpracovaný akční plán, odsouhlasený oběma stranami je něco jako „smlouva  s ďáblem“. A z té se dá velmi těžce vykroutit či vycouvat.

Kontaktní formulář pro další informace

 

Share Button
Print Friendly