Efektivní a jednoduchá řešení

Už Tomáš Baťa říkal, že nejdůležitější manažerskou kompetencí je selský rozum.

A s jeho názorem se absolutně ztotožňuji. Někdy vidím u svých zákazníků velmi sofistikované způsoby reportingu, kontroly podřízených, motivačních složek a podobné složité věci, které stále ne a ne přinést výsledky. A co nejlépe zabírá v takovém případě je zjednodušování. Čím jednodušší věci do praxe zavádíte, tím spíše jejich smysl a dopad vaši zaměstnanci chápou.

A když vaši zaměstnanci chápou, čeho a proč chcete docílit, zpravidla se podle toho začnou chovat.

Navrhuji proto u svých zákazníků zásadně ta nejjednodušší řešení. Už naše babičky říkaly, že nemá smysl vyrukovat na komára s kulovnicí. Příkladem toho mohou být drahé monitorovací zařízení v autech, která způsobují jen další a další náklady, ale nikdy ne zvyšující se obchodní výsledky.

Je mnohem lepší se zaměřit na pravidelné plánování práce obchodníka, jeho vyhodnocování a záznamy do dobře nastaveného CRM.  Pak najednou zjistíte, že obchodní výsledky se zlepšují a možná vás přestane trápit i to, kdy a kam vaši obchodníci jezdí, pokud vozí zakázky a informace.

Taková řešení vám ušetří hodně peněz, ale hlavně hodně nervů, sil a naštvaných zákazníků – ať těch externích nebo těch interních.

ZJEDNODUŠUJTE, ZJEDNODUŠUJTE, ZJEDNODUŠUJTE! Za vším se snažte vidět efektivitu. Co není efektivní na první pohled, tak opusťte a vymyslete jiný způsob. A že to jde, o tom bychom si mohli povídat celé hodiny.

Share Button
Print Friendly