Firemní kultura motorem firmy

banner7

Nedávno jsem kupovala ojeté auto a když jsem zkoumala tvar a typ karoserie, zjišťovala výkon motoru, porovnávala možnosti mezi benzínem a naftou, tak jsem si uvědomila, jak podobná jsou si auta s organizacemi.

Před nějakouu dobou jsme se zákazníkem řešili potřebu personálního auditu ve společnosti, kterou nedávno zakoupil v rámci akvizice. Nebylo zpočátku jasné, v které oblasti zjišťování začít, na co se zaměřit jako na prioritu. Na mapování potenciálu lidí? Nebo na fungování procesů a efektivitě předávaných informací? Nebo na firemní klima a kulturu, která byla přeci jen jiná než v mateřské společnosti?

A jsem zase u toho auta. Znáte to – sporťák, limuzína, náklaďák, terénní, valník nebo kabriolet. Každý typ slibuje jiné svezení. První dojem je důležitý – to, jakou má barvu, světlomety, tvary, jak se na vás tváří, jestli je karoserie poškrábaná nebo naopak pokrytá čerstvým voskem. Je to jako se zaměstnanci a jejich přístupem k zákazníkům, návštěvníkům, jejich komunikace, chování uvnitř i navenek firmy.

Když Vás první dojem neodradí, následuje otázka, na jaké palivo auto jezdí? Benzín? Nafta? Nebo snad dokonce plyn? Nebo jste na experimenty a vyzkoušíte elektřinu? Palivo je to, co celým autem proudí od zádi z nádrže až do motoru a přeměněné na zplodiny zase zpátky do výfuku. Přesně jak má, z místa A do místa B. Stejně jako procesy v organizaci. Zajišťují, že se informace přesouvají uvnitř organizace a vstupy se mění pomocí lidské činnosti na výstupy.

Nejvíce se však asi zdržíte u motoru a všech jeho parametrů – výkon, spotřeba, počet válců, zapalování, ventily, řemeny, převody. To je to, co při jízdě udělá z vašeho vozidla to co potřebujete – buďto svižné auto, které je v cíli vždy první, i když ne každý v něm zvládne takový „fičák“, nebo koráb, který svojí setrvačností zdolá i nejdelší cesty s absolutním komfortem a bezpečím pro posádku, nebo taky terénní vůz, který je nejvýkonnější, když se boří do terénu, kde by nikdo jiný neuspěl. A tento motor – to je firemní kultura. Byť často opomíjená, často tvořící největší problém například při fúzích a reorganizacích firem či oddělení. Nezbytná součást celku, která způsobuje, že se věci dávají do pohybu.

Když chcete, aby auto dělalo lepší první dojem, uděláte styling – změníte barvu, světlomety, nárazník, třeba i střešní okno na letní dny. Není to drahé a jde to snadno. Když vám přijde drahý provoz auta na benzín, namontujete zařízení na plyn. Také nic složitého. Ale když chcete pořádný výkon, musíte udělat tuning. Takové úpravy za účelem zvýšení výkonu a zlepšení jízdních vlastností, to už není jen tak. Chce to profesionály, peníze a hlavně čas. Když ho neuděláte pořádně, spíše motoru uškodíte.

A jak to všechno souvidí s personálním auditem? Stejně jako Vás zajívá u auta tvar karoserie, chcete mít ve Vaší firmě ty správné lidi. Zajímají Vás jejich dovednosti, kompetence. Tak jako Vás u auta zajímá aby jeho provoz byl efektivní, tak je to i u procesů. Když Vás stojí hodně času nebo peněz, musíte na nich něco změnit. A tak jako u motoru i u firemní kultury potřebujete zajistit, aby celou organizaci poháněla vpřed. Musíte vědět, kdy se měnil naposled olej, převodový řetěz, kolik má najeto spojka, a jestli fungují ventily a spoustu dalších věcí, které když nejsou na 100%, tak motor „netáhne“ jak byste chtěli.
Ano, je to spousta práce. Motor můžete vyladit stejně jako firemní kulturu, ale chce to čas a promyšlený postup. Je to proces, který se nedá uskutečnit za měsíc.

Pokud i vy nyní stojíte před situací, kdy potřebujete zjistit, co je „pod kapotou“ dejte mi vědět. Rozebírání takových firemních motorů mě baví. Chcete-li pořádně otestovat vaši organizaci, zrealizujte audit ve všech třech krocích – lidský potenciál, výkon procesů i projevy firemní kultury.

Share Button
Print Friendly

Nebyly přidány žádné komentáře.

Zanechte komentář

Musíte být přihlášen pro přidání komentáře.