Jak jsme vybírali a implementovali CRM

Ani pan Marek, ani pan Jirka nikdy ve svém životě nepracovali v CRM systému, ani nebyli v situaci, kdy by takovou „modernu“ zaváděli do svého týmu. Pro oba jsem realizovala stejnou práci, i když jsou každý z jiného města a jiné firmy. Otázka výběru CRM pro řízení jejich týmu byla pro ně sice otázkou života a smrti, ale rozhodně si nevěděli rady, kde začít a jak se v tom všem vyznat.

Každý kdo se do něčeho takového někdy pustil ví přesně, o čem mluvím. Máte pocit, jako byste se zeptali 10 lidí na jahody a jeden začne mluvit o hruškách, jeden o jablkách, jeden pro jistotu zmíní banány a někdo má i kokosy. Nedělám si srandu. Takto vypadají běžně všechny prezentace poskytovatelů CRM a ERP ve vaší firmě. Každý se snaží „blejsknout“ nebo odlišit od konkurence. Pro jistotu používají technické informace a specifikace, které vám řeknou tolik, jako doktorantská práce o nukleární medicíně.

Takže bylo třeba zajisti v první řadě „stejný start“ a stejnou „překážkovou dráhu“.

V první fázi jsme si museli vydefinovat jejich konkrétní potřeby ve vazbě na současné potřeby, zákazníky produkty, informační systém, organizační strukturu, budoucí záměry apod. Pak jsme do této „procesní tabulky“ – opět Excel…poznámka autora….začali definovat jednotlivé požadavky na nový CRM. Vznikla nám tak přehledná „zadávací dokumentace pro CRM systém“, s kterou jsme konečně měli šanci získat od všech poskytovatelů  srovnatelné údaje, abychom nemuseli srovnávat ta jablka s hruškami, banány a kokosy.

A že to pořádně ulehčilo rozhodování, na to vezměte jed. Doplnění o cenovou modelovou kalkulaci už byla jen třešnička na dortu. A když víte „s kým“ najdete také rychleji způsob „jak“.  Díky takovému přístupu si totiž v průběhu implementace ušetříte spoustu nervů, peněz a nepříjemných překvapení.

Když víte co chcete, je možné, že to i dostanete.

Share Button
Print Friendly